Skip to content
Menu
0
Twój koszyk jest pusty. Wróć do sklepu

CO POLECAM? Wartościowe materiały i kanały na rynku.

Oto długo wyczekiwany i wyjątkowy wpis dla moich wyjątkowych przyjaciół, kolegów z pracy, słuchaczy, kursantów, uczniów i czytelników. Najpierw kilka słów dla osób, które mnie nie znają.

Otóż z wykształcenia jestem nie tylko filologiem języka angielskiego, ale przede wszystkich mgr inż. z zakresu inżynierii produkcji (ze specjalizacją z zakresu mechaniki) oraz nanotechnologii i technologii materiałowych.

Swoją przygodę zawodową rozpoczęłam jako tłumacz języka angielskiego specjalistycznego na Politechnice Śląskiej oraz trener mnemotechnik jako metod wspomagania procesu nauki języka obcego. Zaraz później rozpoczęłam współpracę z największymi międzynarodowymi firmami i korporacjami jako lektor, tłumacz oraz weryfikator językowy specjalizując się głównie w szkoleniach oraz nauczaniu języka biznesowego i technicznego.

Od czego warto zacząć? Z czego warto korzystać, jak się uczyć i w co zainwestować?

Wiele materiałów pozyskałam na studiach, ukończyłam setki szkoleń, wiele źródeł stworzyłam i odnalazłam sama (o tym będzie osobny post), jednak jest wiele dostępnych materiałów na rynku oraz w Internecie, które są dostępne dla każdego na każdym poziomie zaawansowania.

Zacznijmy od początku!

Moje rekomendacje, podzielę najpierw na dwa działy, także proszę odnaleźć punkt, który Was najbardziej interesuje:

1. GENERAL ENGLISH: 

POZIOM PODSTAWOWY, DO ŚREDNIOZAAWANSOWANY/ WYŻEJ ŚREDNIOZAAWANSOWANY 

 1. Siuda Janusz: ”Gramatyka angielska do testów i egzaminów” (żółta). Jest to moja jedna z najukochańszych książek, a wręcz książeczek. Niesamowite jak można zamknąć całą gramatykę z wytłumaczeniem po polsku, przykładami w dwóch językach, porównaniami, ćwiczeniami z kluczem w 156 stronach w formacie A5. „Must have” dla każdego ucznia i nauczyciela.
 2. Siuda Janusz: ”Gramatyka angielska w teorii i ćwiczeniach” (zielona), od poziomu A1-B2/C1. Bardziej rozbudowana dla bardziej ambitnych.
 3. Wszystkie książki z serii ANGIELSKI W TŁUMACZENIACH, wydawnictwa PRESTON PUBLISHING, w szczególności KONWERSACJE oraz SYTUACJE.
 4. Książeczki z pingwinkiem czyli Penguin Readers Level 1-6 wyd. Longman – malutkie książeczki pisane po angielsku, zawierające od 200-3000 słów i dialogi na każdym poziomie od beginner do advanced – warto czytać i zachęcać do czytania od początku nauki. Obecnie seria została zastąpiona Pearson English Readers oraz Pearson Active Readers. 
 5. Pawlikowska Beata; „Blondynka na językach”. Dla początkujących! Nie jest to podręcznik, jest to zbiór dialogów sytuacyjnych, nagranych na płytę. Jaka sama Beata Pisze: „jest to kurs rozmawiania w języku obcym. Uczy mówienia
  i rozumienia, zero gramatyki, zero wkuwania słówek, zero odmian czasowników (…).” Idealna książeczka dla kursanta dorosłego, który chce pojechać na wakacje, zamówić drinka, poprosić klucz w hotelu. Do tego cena (ok. 15 zł) sprawia, że warto przełamać pierwsze bariery.
 1. Seria „Czytamy w oryginale” wyd. Biblioteka Newseeka lub wyd. Olesiejuk– uwaga są to książki dwujęzyczne tzn. jedna strona jest po polsku, a druga przetłumaczona dokładnie na angielski. Fajne nie? Można zobaczyć dokładnie jak wygląda zdanie po polsku i to samo po angielsku – polecam również dla tłumaczy. Dostępne w Empik i Świat Książki.
 1. Magazyn English Matters, wyd. Colorfulmedia. Na początku może być trudne, ale nie można się poddawać. Artykuły do poczytania i posłuchania, a trudniejsze słowa, wyrażenia, frazy i konstrukcje są przetłumaczone poniżej artykułu. Polecam! https://www.colorfulmedia.pl/
 1. Fiszki, wyd. Cztery Głowy – najlepsze i najtańsze! https://www.fiszki.pl/
 1. Witt Arlena: „Grama to nie drama’, wyd. Altenberg – jako (psycho)fanka jej kanału, nie mogłam nie kupić jej książek. Wspaniałe, polecam!
 1. Jenny Dooley, Virginia Evans: „Grammarway” – gramatyka na każdym poziomie, choć najbardziej polecam i najczęściej pracuję z GrammarWay 4.
 1. Niezniszczalne i niezapomniane amerykańskie książki do gramatyka z mojego dzieciństwa czyli Betty Schrampfer Azar: English Grammar!
 2. Paweł Łyś: ‘Wiele ścieżek w języku angielskim  – którą wybrać‘ – idealne uzupełnienie innych książek. Pokazane niuanse oraz jak dobór czasu gramatycznego czy danej formy słownej zależy od wielu czynników.  Wiele zwrotów codziennych oraz nieformalne, konwersacyjne wyrażenia. Po przeczytaniu tej pozycji zrozumiecie czym kierują się Native speakerzy wybierając daną strukturę.  Prosty przekaz i proste wytłumaczenie. Będziecie brzmieć jak rodowici Anglicy. Polecam! 
 3. Ulubione podręczniki dla General English:
 • Lifestyle wyd. Pearson,
 • English File, wyd. Oxford.

GENERAL ENGLISH, POZIOM ZAAAWANSOWANY:

 1. Skipper Mark: Advanced grammar and vocabulary. Wyd. Express Publishing – dla poziomu zaawansowanego! Słownictwo tak bardzo pomijane w podręcznikach, a jakże ważne. 
 1. Ma GrammarLab Advanced C1/C2, wyd. Pearson, dla poziomu zaawansowanego
 2. Karty konwersacyjne opisane pod nagłówkiem BUSINESS ENGLISH
 3. Aplikacja Squid dostępna dla urządzeń zarówno z systemem Android jak i iOS
 4. “Władaj i gadaj”, autorstwa Arleny Witt.
 5. Angielski w tłumaczeniach: “Idiomy”, wydawnictwa Preston Publishing.

——————————————————————————————————————

INNE:

Youtube kanały

 • No i Ronnie i jej język codzienny: https://www.youtube.com/watch?v=ChwuD-_jOSM&t=0s&index=5&list=PL9C6BYagBHUZJL3C66DsrZfARKwegjBPj
 • Seriale dla „English Learners”, np. mój ulubiony czyli “Fortune”, z płatnym dostępem, ale naprawdę warto. Tutaj więcej szczegółów – CZASOUMILACZE .
 • Learn English with TV series i moi ukochani ‘Przyjaciele’ – kliknij Wystarczy wpisać ‘learn English with Tv series w Youtube I mamy ogrooom informacji’.
 • OCZYWIŚCIE NETFLIX lub HBO GO!
 • BBC English dla bardziej zaawansowanych http://www.bbc.co.uk/learningenglish/
 • Oraz podcasty BBC – polecam 6-minute English oraz Learning English News Review
 • Strona Gettin’ English  – mnóstwo lekcji, inspiracji i ciekawostek dla każdego: https://www.gettinenglish.com/
 • aplikacja WordBit – dostępna tylko na urzędzenia z systemem Android – działa ona jak ekran blokady telefonu. Gdy chcesz odblokować telefon, Twoje oczy pierwsze widzą słówko z poziomu języka angielskiego jaki wcześniej został zdeklarowany. Można sprawdzić wymowę oraz zobaczyć przykłady. Tyle razy ile sięgacie po telefon, tyle razy jesteście zmuszeni spojrzeć na dane słowo:). Nie ma wymówek!

INSTAGRAM PROFILES (kolejność przypadkowa)):

 • Sylwia Clayton
 • Gettin English – moja bratnia dusza (komunikacja +język biznesu)
 • 1.word.a.day – jak sama nazwa wskazuje, codziennie dostajecie nowe słówko wraz z wymową i przykładami!
 • English with Max,
 • Teatime English – uwielbiam jako lektor i mama,
 • EnglishPix,
 • Teachersi – fajny kanał do nauki angielskiego prowadzony przez młode i fajne dziewczyny,
 • Etutor,
 • Anglojęzycznie – (wspaniała baza wiedzy i lekcje – uwielbiam słuchać Lucy),
 • Extra English Practice i ich WORD OF THE DAY,
 • Rozgadani – dziewczyna Tworzy mnóstwo Quizów, wyzwań i karuzel, a ostatnio wydała książkę. 
 • Trener angielskiego (Beata Topolska) – tworzy coniedzielne prasówki oraz wyzwania wymowy pt.: Misja Wymowa. 
 • Asaplanguage – angielski z jajem 🙂 

APLIKACJE ORAZ STRONY DO LEKCJI MULTIMEDIALNYCH:

 • Wordwall –  można przecież uczyć się grając w koło fortuny, pokera lub tetrisa 🙂 
 • Liveworksheets – interaktywne pdf-y, zadania, które sprawdzają się same lub wyniki można wysłać bezpośrednio do nauczyciela. Prawda, że cudownie?
 • Genial.ly – możesz stworzyć lekcje w postaci niesamowitych interaktywnych gier planszowych – niezawodne podczas lekcji zdalnych. 
 • Canva – komuś jeszcze trzebą ją przedstawiać? 🙂 

CZAS NA SŁOWNIKI:

————————————————————————-

BUSINESS ENGLISH czyli język biznesu

oraz

TECHNICAL ENGLISH & ENGLISH FOR SPECIFIC PURPOSES czyli jednym słowem angielski techniczny dla przemysłu i do celów specjalistycznych: 

 1. Magazyn BUSINESS ENGLISH, wyd. Colorfulmedia. Ogrom słownictwa na każdy temat od biznesu po zaawansowane technologie. Nie wyobrażam sobie, aby ich nie było! Artykuły do poczytania i posłuchania, a trudniejsze słowa, wyrażenia, frazy i konstrukcje są przetłumaczone poniżej artykułu. Polecam! https://www.colorfulmedia.pl/ Dostępny w Empik.
 1. Repetytorium leksykalne wyd. LektorKlett – słownictwo na każdy temat, z każdej dziedziny życia od człowieka duchowego, przemysł, biznes i ekonomię, aż po przyjaźńmiłość i seks.
 2. Podręczniki Lifestyle, wyd. Pearson.
 3. Business Partner wyd. Pearson
 4. Fiszki BIZNES – https://www.fiszki.pl
 5. Seria Market Leader wyd. Pearson. – jako uzupełnienie zajęć.
 6. Flash on English for Mechanics&Electronics. Wyd. Eli Tytuł mówi sam za siebie, a Sabrina Richards Sopranzi wykonała kawał dobrej roboty. Polecam
 7. Cała seria podręczników ‘Technical English” wydawnictwa Pearson. Tutaj polecam nauczycielom, ciężko pracować na nich samemu, jak zresztą z typowym podręcznikiem.
 8. Business Photo Cards – ciekawe karty konwersacyjne dla wszystkich związanych ze środowiskiem międzynarodowym.
 9. Eli PhotoCards – A must!
 10. ConvoPacki zespołu TwoFold (szczególnie lubię WORK oraz BUSINESS PROBLEMS) – zajrzyjcie do Sylwii Clayton i jej grupy!
 11. Karty konwersacyjne (CONVERSATION CARDS, Let’s talk) wyd. EIRU. Pierwsze karty kupiłam  w 2018 roku i byłam zachwycona. W styczniu 2021, światło dziennie ujrzały karty, które sama wymyśliłam i stworzyłam: IN-COMPANY. KUP KARTY!
 12. English for Logistics wyd. Oxford – jako uzupełnienie zajęć.
 13. Career Paths, wyd. Express Publishing.
 14. Seria “IN COMPANY 3.0” wyd. Macmillan. 
 15. Słowniki techniczne:
 • TL – oficjalny słownik techniczny Politechniki Śląskiej. Zapraszam kursantów do mnie po więcej szczegółów.
 • tech-dict.pl – słownik techniczny online
 • ludwig.guru – write better English!
 • linguee.pl – do fraz i innowacyjnych produktów

Jeśli macie problem z jakimś aspektem technicznym lub biznesowym zawsze zapytajcie na mojej grupie ANGIELSKI SPECJALISTYCZNY, TECHNICZNY i BIZNESOWY. DOŁĄCZ TUTAJ!

    Moje autorskie lekcje, pozycje oraz e-booki:

Zapraszam! 

Wasza ANGIELSKI NA SZPILKACH 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *