Oops! Mam firmę. Pamiętnik przedsiębiorcy
Odcinek 1 Planowanie, określanie celów, tworzenie BIZNESPLANU
Model CANVAS
Biznesplan
Masz już zamysł. Twój pomysły i poszczególne kroki działania zostały przelane na papier, ale to jeszcze nie wszystko. Potrzebny jest solidny biznesplan. Pewnie myślisz: „Ale ja już wszystko wiem, stworzyłem przecież listę celi oraz szczegółowy model canvas. Po co ten słynny biznesplan?”. Ponieważ przygotowanie solidnego i budzącego zaufanie biznesplanu to PODSTAWA sukcesu i wspaniała baza do dalszych kroków, między innymi do starania się o dofinansowanie dla naszego biznesu. Każdy, kto będzie rozważał udzielenie wsparcia Twojej firmie, zawsze będzie prosił o Twój BIZNESPLAN, czyli o konkretny plan oraz realne i rzeczywiste cele do osiągnięcia. W biznesplanie najważniejsze jest określenie celów. Przy staraniu się o zewnętrzne źródła finansowania to właśnie ta część jest najbardziej skrupulatnie oceniana. Nie zapomnę, jak po stworzeniu moich pierwszych biznesplanów powiedziano mi delikatnie, że nie mam co liczyć na dotację, ponieważ mój pomysł nie jest innowacyjny, a właśnie na takie projekty były wtedy dostępne środki. Tworząc biznesplan, musisz nie tylko uwierzyć w swój pomysł, ale również skoncentrować swoją całą uwagę na unikalności, wyjątkowości i rewolucyjności swojego produktu i swoich usług. Oczywiście biznesplany mogą być mniej i bardziej złożone – wiele zależy od planowanej lub wykonywanej działalności. |
Odcinek 2 BIZNESPLAN, czyli CELE BIZNESOWE
Jednym z najważniejszych punktów podczas starania się o zewnętrzne finansowanie jest określenie CELU BIZNESOWEGO, czyli dokładne uzasadnienie wyboru usługi rozwojowej lub danego środka finansowania.
Kluczem do sukcesu są dwa słowa: INNOWACJA oraz SMART.
Jak to rozumieć?
W obecnych trendach cel biznesowy musi byś S.M.A.R.T., czyli:
S – specific (konkretny i sprecyzowany)
M – measureable (mierzalny)
A – achievable (osiągalny)
R – relevant (istotny)
T – time-bound (określony w czasie).
oraz innowacyjny, czyli zawierający nowoczesne i nowatorskie podejście.
PRZYKŁAD CELU BIZNESOWEGO:
Głównym moim celem biznesowym jest wzrost sprzedaży usług o 40% w stosunku do roku ubiegłego poprzez kanały internetowe (TikTok, Facebook, Instagram oraz Google). Wzrost sprzedaży nastąpi do końca roku 2021. Bazując na moim udokumentowanym doświadczeniu i wiedzy cel jest realny oraz zgodny z założeniami.
——————————————————————-
Celem przedsięwzięcia jest rozwój dotychczasowej działalności polegającej na zapełnieniu niszy rynkowej i odpowiadanie na zapotrzebowanie, jakie stanowi znajomość języka angielskiego technicznego oraz biznesowego wraz z szeroko pojętym marketingiem i przedsiębiorczością – z dojazdem do firmy/ klienta. Ponadto celem dodatkowym, oprócz przeprowadzania nauki samego języka jest także poczucie komfortu podczas zajęć, gdzie zapewniona jest kawa, napoje – stąd nazwa: “naukaikawa”.
Cały biznesplan oraz dokładne cele biznesowe (łącznie z tabelą do wypełnienia oraz dokładną analizą SMART), dzięki którym uzyskałam wsparcie znajdziecie w mojej najnowszej publikacji.
Odcinek 3 ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
Nigdy nie zabieram się za nowe przedsięwzięcie, myśląc o zysku. Jeśli będziesz najlepszy w swojej działce, ogólnie rzecz biorąc, odkryjesz, że jesteś w stanie zapłacić rachunki i wypracować zysk (sir Richard Branson)
Gdzie szukać wsparcia?
PARP – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. To tutaj powinieneś zajrzeć na samym początku rozwoju, bo jest to baza zawsze aktualnych informacji na temat dostępnych funduszy, szkoleń, finansowania działań czy inwestycji.
Jak sami o sobie piszą: „Celem działania Agencji jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej”.
Powiatowy Urząd Pracy (właściwy dla miejsca zamieszkania)
Jedną z najpopularniejszych form finansowania podczas otwarcia działalności są fundusze pozyskane z powiatowych urzędów pracy
Gdzie możesz sprawdzić, czy są dostępne środki? Wejdź na stronę internetową swojego urzędu pracy lub telefonicznie zapytaj o szczegóły.
Operatorzy
Jednym z wiodących operatorów w województwie śląskim jest Fundusz Górnośląski. To tam znajdziesz możliwości otrzymania dotacji oraz pożyczek na założenie i rozwój działalności gospodarczej. Jeśli jesteś z innego województwa, to polecam wyszukać operatorów w swoim regionie.
Więcej informacji odnośnie zewnętrznych źródeł finansowania tj. dotacji, funduszy, pożyczek oraz leasingu znajdziesz w mojej najnowszej publikacji: Oops! Mam firmę. Pamiętnik przedsiębiorcy!
ODCINEK 4 Aspekty podatkowo-prawne
Osobiście nie wyobrażam sobie działalności mojej firmy bez wsparcia z zakresu księgowości oraz bez doradztwa podatkowo-prawnego, ale jest to oczywiście moja wygoda i subiektywna opinia. Wiele zależy od branży oraz gałęzi działalności oraz rozwoju.
Doradztwo prawne jest to dla mnie obowiązkową usługą przy podpisywaniu umów, nawiązywaniu nowych współprac oraz prowadzenia sklepu internetowego. Tam również zasięgam porad dotyczących leasingu i wynajmu długoterminowego samochodu.
A teraz zdradzę Ci tajemnicę. Jest w sieci takie miejsce, w którym w każdy piątek można bezpłatnie zadać pytanie prawnikowi. Jest to grupa Legalny Przedsiębiorca prowadzona przez prawdziwego prawnika z pasją, a raczej prawniczkę – Patrycję Bądek.
W każdy piątek możesz zadać pytanie dotyczące prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w internecie. Patrycja odpowiada na pięć pierwszych zagadnień dotyczących umów, IT, regulaminów, konkursów, praw autorskich i licencji, ochrony danych osobowych, nieuczciwej konkurencji czy reklamy. Ja korzystam regularnie, Tobie również polecam!
Odcinek 5 BIZNES ONLINE: TWÓRZ I SPRZEDAWAJ WŁASNE MATERIAŁY oraz TREŚCI
Są dwie drogi:
1. Możesz uczestniczyć w wielu szkoleniach oraz kursach, oglądać samouczki, czytać artykuły i zrobić wszystko samodzielnie. Ale pamiętaj, że CZAS TO TAKŻE WALUTA!
2. Możesz część zadań lub nawet wszystkie zlecić firmom zewnętrznym.
Co to jest ten cały OUTSOURCING? To nic innego jak zlecanie zadań, projektów oraz procesów do realizacji firmie zewnętrznej, podobnie jak w przypadku biura rachunkowego oraz kancelarii prawnej.
Ja łączę te dwie opcje, tzn. część zadań wykonuję sama, a pozostałe zlecam ekspertom.
Najważniejsze jest samo postawienie sklepu oraz jego PRAWNE ASPEKTY. Ja swoją całą stronę internetową oraz sklep prowadzę na platformie WordPresss, wtyczka WooCommerce.
ASPEKTY PRAWNE SKLEPU INTERNETOWEGO
Tutaj znowu pozwolę sobie odesłać Cię do artykułu Patrycji z Legalnego Przedsiębiorcy:
https://legalnyprzedsiebiorca.pl/…/sklep-internetowy…/.
Jak sama mówi: „Regulamin, polityka prywatności i plików cookies to oczywiście podstawy, ale nie należy zapominać o innych treściach wymaganych na stronie sprzedażowej. W szczególności jeżeli sklep zawiera produkty cyfrowe, w celu zapobieżenia odstąpieniom od umowy przez klientów należy umożliwić im żądanie dostarczenia produktu przed 14-dniowym terminem odstąpienia. Inaczej po prostu mogą zwrócić zakupiony e-book czy szkolenie”.
Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz warunków dotyczących polityki prywatności oraz regulaminu, bank zablokuje Ci możliwość płatności online, a Twoi klienci nie będą mogli kupić Twoich produktów. Przy każdej próbie aktywacji sklepu internetowego bank wysyła Ci listę niezbędnych informacji, jakie musi zawierać sklep. Jeśli nie spełnisz warunków, bank może poprosić Cię o uzupełnienie braków.
Kolejny krok to zaplanowanie dobrej kampanii sprzedażowej. Tutaj opcji jest wiele – sneak peeki, newsletter, budowanie napięcia, ankiety, posty zachęcające. Można także wykupić promowanie oraz reklamy, nawiązać współpracę z influencerami. Możliwości jest mnóstwo i nie ma złego wyboru, ważne, by był on przemyślany i podparty solidnym planem.
PLAN? ZNOWU TEN PLAN? 🙂
No właśnie. A czy wykonałeś już swój pierwszy model Canvas, o którym pisałam w odcinku 1? 🙂
Radek
19 sierpnia 2021 @ 14 h 11 min
Posiadanie firmy wiąże się z szeregiem obowiązków.